Opublikowano w dniu 13.03.2007 r.     Strona istnieje od
Powrót do startu

szachy Jestem na Facebook'u

szachy Jestem na platformie X

szachy Mój kanał filmowy


 szachy O mnie
 szachy Wywiady
 szachy Publikacje
 szachy Gra korespondencyjna
 szachy Komputery w szachach
szachyAkademia młodzieżowa

  Ciekawostki 2007
  Ciekawostki 2008
  Ciekawostki 2009
  Ciekawostki 2010
  Ciekawostki 2011
  Ciekawostki 2012
  Ciekawostki 2013
  Ciekawostki 2014
  Ciekawostki 2015
  Ciekawostki 2016
  Ciekawostki 2017
  Ciekawostki 2018
  Ciekawostki 2019
  Ciekawostki 2020
  Szachy, poker - Pozycja
  Szachy, poker - Strategia
  Szachy, poker - Błędy


  Wydarzenia roku 2007
  Wydarzenia roku 2008
  Wydarzenia roku 2009
  Wydarzenia roku 2010
  Wydarzenia roku 2011
  Wydarzenia roku 2012
  Wydarzenia roku 2013
  Wydarzenia roku 2015
  Wydarzenia roku 2016
  Wydarzenia roku 2017
  Wydarzenia roku 2018

 szachy Problemy PZSzach
 szachy Polemiki

  Jan Kochanowski
  Agata Kalinowska-Bouvy
  Jolanta Zakima-Zerek
  Ryszard Sternik
  Marek Baterowicz
  A. Paul Weber
  Alicja Karłowska-Kamzowa
  Andrzej Sitek
  Szachy i poezja
  Szachy w filmie
  Szymon Słomczyński
  Rosemarie J. Pfortner
  Od Czytelników


  Konkursy problemowe
  Konkursy taktyczne
  Nasze Słowo
  Konkurs WIO KONIKU

 szachy Galerie

 szachy Listy
 szachy Ogłoszenia
 szachy Aktualne imprezy

  Polskie sukcesy 2009
  Polskie sukcesy 2010
  Polskie sukcesy 2011
  Polskie sukcesy 2012
  Polskie sukcesy 2013


  Polskie występy 2010
  Polskie występy 2011
  Polskie występy 2012

 szachy Z teki arbitra

 szachy Z archiwum
      Ryszarda Sternika

 szachy Fotografie
      Marka Skrzypczaka


-Wiadomości ogólne
-Debiuty dla białych
-Debiuty dla czarnych
-Strategia
-Uderzenia taktyczne
-Matowe kombinacje
-Matowe schematy
-Końcówki do wygrania
-Końcówki remisowe
-Humor w szachach
-Zadania szachopodobne

 szachy Kontakt

 szachy Linki

 szachy Ankieta rocznicowa (1)
- podsumowanie

 szachy Ankieta rocznicowa (2)
- podsumowanie

 szachy Milionowa wizyta
- podsumowanie

 szachy Nasza giełda
Schach - E. Niggemann

Joachim Beyer Verlag

Literatura i sprzęt

Literatura i sprzęt

Szachowy Uniwersytet Fundacji 23

Internetowe Centrum Szachowe

Jesteś
gościem
  Stronę ogląda: 23 gości
Polskie strony szachowe
szachy
    SYLWETKI SZACHOWE - RYSZARD GˇSIOROWSKI

Ciekawe sylwetki szachowe


RYSZARD GĄSIOROWSKI

Ryszard Gąsiorowski (13.12.1935 3.10.1998) - szachista i brydżysta


    Ryszarda Gąsiorowskiego poznałem bliżej w trakcie międzynarodowego turnieju o puchar Bieszczadów, który został rozegrany w Solinie (27.09 6.10.1970).     Mieszkaliśmy w jednym pokoju. Obaj graliśmy dobrze w turnieju i ostatecznie podzieliliśmy 1 2 miejsce. Zdobyliśmy po 8 punktów z 10 partii. Trzeci zawodnik miał 6.5 pkt. Były mistrz Polski Józef Gromek uplasował się na 5 pozycji z 6 punktami.

    Wolne chwile w czasie turnieju spędzaliśmy na spacerach i dyskusjach. W pewnym momencie Rysiek zapytał się mnie, czy nie chciałbym przeprowadzić się do Krakowa. Klub "Hutnik - Nowa Huta", który on reprezentuje, potrzebuje bowiem zawodnika i ja mógłym poważnie wzmocnić pierwszą drużynę.

    Odpowiedziałem, że potrzebuję trochę czasy do namysłu. W tym czasie mieszkałem i pracowałem w Bydgoszczy. Grałem w miejscowym klubie "Łączność". Kierownictwo klubu obiecało mi wcześniej mieszkanie i dlatego najpierw musiałem się poinformować o stanie rzeczy. Po przyjeĽdzie do Bydgoszczy przeprowadziłem rozmowę z prezesem klubu i jednocześnie dyrektorem Głównej Poczty Władysławem Michałowskim. Nie potrafił mi jednak określić daty otrzymania lokum. Mieszkałem w tym czasie w bardzo skromnym pokoju na terenie poczty, bez łazienki i innych wygód. Wobec praktycznie żadnych perspektyw na godziwe życie, zdecydowałem się na "emigrację" do Krakowa. Nawiązałem więc kontakt listowny z Ryszardem, który "puścił" sprawę w obieg.

    1 kwietnia 1971 roku znalazłem się w Krakowie. Kierownictwo sekcji szachowej na czele z prezesem Alfredem Miodowiczem znanym działaczem związkowym zagwarantowało mi dobrze płatną pracę oraz pokój jednosobowy w hotelu pracowniczym. I tak rozpoczął się nowy rozdział w moim życiu.

    Liderem naszej drużyny był dwukrotny mistrz Polski Jerzy Kostro. O drugą szachownicę musiałem kilka lat walczyć z Ryszardem. Ostatecznie po raz pierwszy zagrałem przed nim w rozgrywkach I ligi w Poznaniu w 1974 roku. Uzyskałem na II szachownicy 8.5 z 11 partii. Za ten wynik przyznano mi wreszcie tytuł mistrza krajowego.

    Rysiek startował także w turniejach korespondencyjnych i w tej konkurencji uzyskiwał spore sukcesy. Dość często spotykaliśmy się na wspólnych analizach, ponieważ sam grywałem w zawodach na "odległość". Nasza współpraca zaowocowała ciekawymi ideami, które następnie opublikowałem w specjalistycznych periodykach szachowych.

    Inną wielką pasją Ryszarda był brydż. W tej dziedzinie miał też tytuł mistrza krajowego i z powodzeniem startował w silnych turniejach. Kiedyś sam próbowalem uprawiać tę dyscyplinę. Miałem w swojej bibliotece świetny podręcznik Seiferta o brydżu. W pewnym momencie oferowano mi za niego 500 złotych. Podarowałem go Ryśkowi.

    Gąsiorowski był szachistą amatorem, podobnie jak ja i inni członkowie pierwszej drużyny. Pracował na kierowniczym stanowisku w dyrekcji ekonomicznej w Kombinacie im. Lenina (obecnie Sendzimira) w Nowej Hucie. Przez rok był też moim przełożonym, póki nie awansowano mnie na ważniejsze stanowisko.

    W momencie powstawania "Huty Katowice" Rysiek przyjął ofertę kombinatu i przeniósł się do Dąbrowy Górniczej. Objął tam posadę kierownika "Biura Gospodarowania Majątkiem". Mieliśmy dalej kontakt listowny i telefoniczny. Ten stan nie zmienił się nawet po moim wyjeĽdzie do Niemiec.

    W pewnym momencie w 1998 roku nastąpila przerwa w korespondencji. Jego domowy telefon milczał. W trakcie urlopu w Rowach we wrześniu 1998 roku udało mi się wreszcie uzyskać połączenie telefoniczne. Wtedy dowiedziałem się, że jest ciężko chory. Wkrótce Ryszard Gąsiorowski zmarł. Nie udało mu się zrealizować marzeń swego życia: zamieszkać na Mazurach, które uwielbiał. Do dnia dzisiejszego mam kontakt z jego drugą żoną Krystyną, która obecnie mieszka w USA.

Kilka zdjęć Ryszarda Gąsiorowskiego

Przy analizie partii korespondencyjnej Analiza partii Trudna pozycja? Mistrzostwa Polski w grze błyskawicznej w Bydgoszczy w 1975 roku. Od lewej strony: Jerzy Konikowski, Ryszard Gąsiorowski, Stanisław Porębski i Marek Rogalewicz. W konkurencji drużynowej zajęliśmy 7 miejsce, natomiast w indywidualnej Jerzy Konikowski podzielił 2-3 miejsce, zaś Ryszard Gąsiorowski był 7. W 1972 roku Ryszard Gąsiorowski wziął udział w międzynarodowych mistrzostwach Mongolii (Ułan-Bator), w których zajął 8 miejsce Pozdrowienia z Mongolii Ryszard Gąsiorowski w moim kąciku szachowym W turnieju W pracy W zaciszu domowym W pokoju biurowym w listopadzie 1993 roku W trakcie analizy partii (1994) Odpoczynek ¦więta 1994 Wawel w 1995 roku Na odwrocie zdjęcia Ryszard napisał: W biurze, w lutym 1996, nad głową mam zaszuszoną wiązankę róż z 60 urodzin. W hucie dobrze mi się pracuje, spokojnie, czekam z cierpliwością na wolność. Wizytówka służbowa. Ryszard wyjeżdżał czasami na zagraniczne delegacje służbowe. Raz zawitał nawet do Dortmundu, ale akurat byłem w tym momencie na urlopie w Tunezji. Artykuł J. Majchrowskiego Wspomnienie dr A. Filipowicza

Ryszard Gąsiorowski w Wikipedii

Caissa i szachy - szachownica, a na niej król, wieża, skoczek, goniec, pion i zadanie do wykonania czyli szach i mat, lecz wcześniej debiut, kombinacja i końcówka.